Anne & Bebek

Gebelik Döneminde Kadınlar Ne Yapmalı

Faydaları saymakla bitmeyen bitki çayları gebelik döneminde pek faydalı olmamaktadır. Hatta bazı durumlarda düşük, kanama ve erken doğuma bile neden olabilmektedir. Bazı bitkisel çaylar hem anneye hem de çocuğa ciddi zararlar verebilmektedir. Gebelik döneminde anne adayının içerisinde bulunan etken maddeler yüzünden kullanmadığı bir çok ilaç vardır. Fakat bilinmeyen bir gerçek vardır ki bu etken maddelerden bir kaçı aynı anda bazı bitki çayları içerisinde bulunabilmektedir. Bu etken maddelerin miktarı bilinmemekle birlikte yapılan bir çok araştırma neticesinde hamilelikte içilmemesi kesin olan bitki çaylarının bazıları tespit edilmiştir.

Hamilelik dönemi ve loğusalık dönemlerinde kadınlar özellikle rahatlamak, ödem atmak, hamilelikten kaynaklanan stres ve baskıdan kurtulmak ve süt yapması için bir çok bitki çayını kullanmakta ve sonuçlarının neler olabileceğinin neler olabileceğini bilmemektedir. Hamilelik dönemlerinde kadınlar zencefil, ıhlamur, papatya, rezene, kuşburnu, yeşil çay ve meyve çaylarını (elma, böğürtlen, çilek, portakal gibi) bulantı sıkıntısı için, sıvı ihtiyaçlarını karşılamak ve sakinleştirici özelliklerinden faydalanmak için kullanmaktadırlar. Loğusalık dönemindeki kadınlar ise süt yapımını arttırmak için papatya, rezene ve ısırgan otu çaylarını kullanmaktadır.

Bu bitki çayları hamilelik ve loğusalık dönemlerinde kadınları rahatlatıp ihtiyaçlarını karşılasa dahi günlük tüketimde iki fincan geçildiği zaman hamile kadınlarda hem kendileri hem çocukları için tehlike başlamış olur. Günlük sınır uzmanların araştırmaları ile iki fincan olarak belirlenmiş ve gün içerisinde içilebilecek bitki çayları uzmanlar tarafından belirtilmiştir. Faydaları saymakla bitmeyen bu şifalı çayların fazla tüketilmesi haline (ada çayı, sinameki, fesleğen, ahududu gibi) gebelikte düşük yapma riskini, kanama riskini ve rahim kasılmalarını arttırarak erken doğum riskini arttırabilmektedir.

Özellikle ahududu çayının rahim kasılmalarını arttırdığı çok uzun zamandır bilinmektedir ve ebeler eskilerden beri gecikmiş doğumları başlatmak için bu çayı kullanmaktadırlar. Gebelik için kesinlikle kullanılmaması gereken üçüncü grup bitki çayları ise fesleğen, biberiye, lavanta, yaban mersini, sarı kanturon, melisa yaprağı, kedi otu, oğul otu, aleo vera ve karahindibadır. Bunlarında düşük, kanama ve erken doğum riskini oldukça arttırdıkları bilinmektedir. Bazı bitkilerin ve bitki çaylarının ise fazla kullanımda sakat doğumlara yol açtığı bazı bulgular ile mevcuttur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir